sobota, 15 marca 2014

Co to jest Endometrioza? Objawy i leczenie

Witajcie!
Dziś postanowiłam przybliżyć pojęcie Endometrioza. Słowo „endometrium” po łacinie oznacza śluzówkę macicy, która w trakcie cyklu miesięcznego kobiety narasta a potem złuszcza się podczas miesiączki.


Endometrioza jest chorobą narządów płciowych kobiety charakteryzującą się obecnością komórek błony śluzowej trzonu macicy (endometrium) poza jamą macicy (komórki ektopowe). Komórki te (i ich podścielisko) przypominają budową komórki znajdujące się wewnątrz jamy (endometrium) i wykazują aktywność wydzielniczą. Reagują one na zmiany hormonalne zachodzące w cyklu miesiączkowym, czego następstwem jest przewlekła reakcja zapalna. W procesie tym dochodzi do wewnętrznych krwawień, rozwoju bolesnych guzków, zapalenia, tworzenia się blizn i zrostów oraz zmiany stosunków anatomicznych narządów w miednicy mniejszej.
Choroba jest jedną z częstszych przyczyn hospitalizacji na oddziałach ginekologicznych i drugą, po mięśniakach przyczyną histerektomii (usunięcia macicy).

Jak często występuje? 

Ocenia się, że choroba występuje u 6–10% wszystkich kobiet w wieku rozrodczym, ale najczęściej rozpoznaje się ją w czasie diagnostycznej interwencji laparoskopowej u kobiet z zespołem przewlekłego bólu w miednicy (50–80%) oraz u kobiet niepłodnych (35–50%). Szacuje się, że na świecie choruje blisko 180 milionów kobiet. Nie znajduje uzasadnienia przekonanie, że częstość występowania endometriozy zwiększa się, chociaż coraz lepsze metody rozpoznawania mogą prowadzić do większej wykrywalności tej choroby.
Do czynników ryzyka rozwoju endometriozy zalicza się: uwarunkowanie rodzinne (3–10-krotnie większe prawdopodobieństwo u kobiet, których krewne pierwszego stopnia chorują na endometriozę), upośledzenie odpływu krwi miesiączkowej z macicy na zewnątrz (wady rozwojowe macicy, przebyte zakażenia, urazy i interwencje operacyjne), wczesne wystąpienie pierwszej miesiączki (menarche) i krótkie (<27 dni) cykle miesiączkowe oraz bezdzietność.


Jak się objawia

Najczęstszym objawem endometriozy jest ból zlokalizowany w miednicy małej. Kobiety mogą skarżyć się na bolesne miesiączkowanie, dyspareunię (bolesne stosunki płciowe), ból w czasie oddawania moczu i stolca, bóle brzucha i w krzyżu oraz przewlekły ból w miednicy (tzn. trwający co najmniej 6 miesięcy przewlekły ból brzucha niezależny od fazy cyklu miesiączkowego). Rzadziej występuje cykliczny ból kończyny dolnej o charakterze rwy kulszowej oraz cykliczne krwawienia z odbytnicy lub dróg rodnych. W bardzo rzadkich przypadkach endometriozy płuc może dochodzić do okresowego krwioplucia lub duszności.

U kobiet z endometriozą mogą też występować objawy z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, takie jak wzdęcia, biegunka, biegunka na przemian z zaparciami, oraz z układu moczowego, np. parcia naglące lub częstomocz.
Choroba często przebiega bezobjawowo i rozpoznawana jest przypadkowo, np. podczas różnych interwencji operacyjnych lub kontrolnego badania ginekologicznego (np. ogniska endometriozy w pochwie lub w bliźnie po cięciu cesarskim). Niekiedy jedynym objawem jest zmniejszona płodność kobiety. Nasilenie bólu nie zawsze odzwierciedla stopień ciężkości endometriozy.
Pojawienie się bolesnego miesiączkowania u kobiety, która dotychczas nie skarżyła się na tę dolegliwość, poważnie sugeruje podejrzenie endometriozy. W takich przypadkach należy niezwłocznie rozpocząć postępowanie diagnostyczne (szczególnie u kobiet młodych), ponieważ zauważono, że często dochodzi do znacznego opóźnienia (nawet o 7–12 lat) ostatecznego rozpoznania choroby. Prawie u 75% nastolatek z bólem w miednicy rozpoznaje się w późniejszym okresie endometriozę.

Badanie ginekologiczne

W czasie badania ginekologicznego lekarz ocenia głównie: pozycję, wielkość i ruchomość macicy oraz przydatków (jajników i jajowodów), więzadła krzyżowo-maciczne (więzadła łączące tylną ścianę szyjki macicy z odbytnicą i kością krzyżową – częste umiejscowienie endometriozy) oraz przegrodę odbytniczo-pochwową (połączenie ścian pochwy i odbytnicy).
Ocenę dwóch ostatnich elementów najlepiej dokonuje się za pomocą jednoczesnego badania przez pochwę i odbyt (lekarz wprowadza palec wskazujący do pochwy, a palec środkowy do odbytnicy). Wykonanie badania w czasie miesiączki zwiększa szansę wykrycia ognisk endometriozy głęboko naciekającej!

Badania obrazowe

Podstawowym badaniem diagnostycznym jest USG zarówno przez pochwę, jak i przez odbytnicę. Obraz torbieli endometrialnych (torbiele umiejscowione w jajniku) w badaniu ultrasonograficznym jest dość charakterystyczny. Torbiele te mają grube i zwłókniałe ściany, i są wypełnione gęstą treścią (zhemolizowana krew). W diagnostyce endometriozy głęboko naciekającej znajduje zastosowanie USG wykonane przez odbytnicę, zwłaszcza u kobiet zgłaszających dolegliwości ze strony jelit (zaburzenia czynności jelit i epizody krwawienia z odbytnicy w czasie miesiączki) oraz w przypadku podejrzenia istnienia zmian w ścianie jelita grubego i występowania zmiany ogniskowej w okolicy tylnego sklepienia pochwy (o średnicy ≥3 cm). Również przydatnym badaniem jest MRI (z wypełnionym pęcherzem moczowym), podobnie jak USG pomaga w ustaleniu mapy istniejących zmian patologicznych przed planowanym leczeniem chirurgicznym.

Więc dziewczyny i kobietki ból występujący podczas miesiączki to nie jest coś normalnego, ból który wyklucza nas z życia to też nie jest nic normalnego. Więc zgłoście się na badanie do ginekologa, a może przyniesie wam ulgę, przynajmniej w większym stopniu przyniesie wam ulgę. Mi wykryto endometriozę przy badaniu USG jamy brzusznej. Stwierdzono że mam torbiele na jajnikach, potwierdzenie 100% dała  laparoskopia.

Znalazłam w internecie program "Rozmowy w toku" temat Endometrioza :
http://player.pl/programy-online/rozmowy-w-toku-odcinki,63/odcinek-1900,kobiety-z-endometrioza,S00E1900,13932.html




(Do napisania postu korzystałam z różnych artykułów zawartych w sieci)





2 komentarze:

  1. Ewelina "ja-vs-endo.blog.pl"17 marca 2014 05:02

    Witaj dzieki za zaproszenie na FB bede wpadac. Sama mam blog o swoich przejsciach. Przeczytalam Twoje posty i jedno od razu rzucilo mi sie w oczy!! Ja uciekam od razu ( i wiem ze inne kobiety tez) od lekarzy ktorzy mowia ze ciaza wyleczy endometrioze! bo to znaczy ze pojecia nie maja o endo! Ciaza moze uspic endo bo wkoncu nie mamy wtedy okresu dziala jak Vissane przez okres ciazy jednak nie wyleczy. Moze byc ze po ciazy mamy pare lat spokoju ale znam mnostwo przypadkow ze zaraz po pierwszym okresie po ciazy torbiele wracaly! Jedyne co lekarze moga powiedziec to to ze czas nam nie sprzyja ale ja dowiedzialam sie o endo 3 lata temu i nadal nie staram sie bo nie chce podporzadkowywac zycia chorobie moze czeka mnie pozniej trudna walka ale jestem na nia gotowa i to najwazniejsze! Znajdz dobrego specjaliste ktory ci pomoze i zrozumie Twoje polozenie ja bez mojego daleko bym nie zaszla! A tak poza endo to uwielbiam Torun moj kochany M. jest z Torunia to piekne miasto :) Pozdrawiam i trzymaj sie dzielnie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ewelina "ja-vs-endo.blog.pl"23 marca 2014 13:02

    Witaj dzieki za odwiedziny :) Tak z ludzmi bywa roznie ale takie jest zycie dobrze jest wiedziec kto jest prawdziwy :) Co do Visanne ja go nie stosuje tutaj w Anglii nie jest on zbyt popularny ale tez mialam swoje przejscia z roznymi lekami i mialam trzy razy zmieniane. Wiem tez od dziewczyn z forum o endo ze wiele z nich przez pierwsze dwa - trzy miesiace meczyly sie ze skutkami ubocznymi ale normowalo sie albo nauczyly sie z nimi radzic. Jesli jednak bedziesz czula ze za duzo tych skutkow zglos sie do lekarza o zmiane. Ja nie znam lekarzy w Polsce ale napewno na intenecie znajdziesz opinie o swoim lekarzu no i najwazniejsze zebys Ty sie u niego czula bezpieczna. Co do Twojego pytanie to u mnie ciezko okreslic bo najpierw mialam problemy z ukladem pokarmowym i endo przyszla po operacjach na ten uklad a terazniejsze problemy z ukadem pokarmowym moga wynikac od endo lub moich wczesniejszych problemow. Ale odpowiadajac na podstawie mojej wiedzy odpowiem ci ze przy endo bardzo wiele kobiet ma problemy z ukladem pokarmowym gdyz endo bardzo czesto atakuje jelita i zrosty moga polaczyc macice z jelitami. Poradze ci to co mi poradzono na samym poczatku zaloz notes i miesiac po miesiacu pisze swoje obserwacje pytanie sugestie i objawy i przy wizytach przedstawiaj je lekarzowi bedzie latwiej ci pomoc. mam nadzieje ze troche ci pomoglami jesli jeszcze masz jakies pytania zapraszam w miare mozliwosci pomoge wkoncu endo jest moja " przyjaciolka" od 3 lat :) pozdrawiam i trzymaj sie :)

    OdpowiedzUsuń

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu przez moderatora